top of page

RENKLERİN ANLAMI VE EDEBİYATTA NEYİ SİMGELEDİKLERİ: KIRMIZI


  • Kırmızı, kan ve ateşin rengidir. Enerji, savaş, tehlike, güç, kararlılık, tutku, şehvet, günah ve aşk anlamına gelebilir.

  • Kırmızı duygusallığı artırıp, metabolizmayı, solumayı hızlandırdığı gibi kan basıncını da yükseltir.

  • Görünürlüğü yüksek olduğundan “DUR” işareti, “DUR” ışığı ve yangınla ilgili olan eşyalar kırmızıdır.

  • Kırmızı renk, bayraklarda ve hanedan armalarında sıkça kullanılan bir renktir. Bunun nedeni, cesareti simgelemesidir.

  • Kırmızı metni ve görseli görünür kılar.

  • İnsanların çabuk karar vermelerini sağlamak için kırmızı ortamlar kullanılır. Bu nedenle genellikle “satın al”, “buraya tıkla” gibi internet işlem düğmeleri kırmızı olur.

  • Açık kırmızı renk neşe, tutku, hassasiyet ve aşk anlamına gelir.

  • Koyu Kırmızı öfke, liderlik, cesaret, hasret, kötülük, güç, irade anlamına gelir.

  • Kızıl kahve renk ise güz anlamına gelir.


BİR ÖRNEK: KIRMIZI LEKE ROMANI VE FİLMİNDE KIRMIZI RENGİN KULLANIMI


Roland Joffé’ın, Nataniel Howthorne’un romanı Kırmızı Leke’den (The Scarlet Letter) uyarladığı ve Demi Moore, Gary Oldman, Robert Duvall’ın oynadığı filmi hatırlıyor musunuz? Eğer romanı okumadıysanız ya da filmi seyretmediyseniz bir an önce bu eserle tanışmanızı tavsiye ederim ;). Kırmızı rengin sembolik bir yoğunlukla kullanıldığına şahit olacaksınız.


Bu eserde bir sahne vardır ki kırmızı rengin sembolik kullanımına müthiş bir örnektir: Yaşlı bir lokman hekim ile evli olan Hester Prynne ile peder Arthur Dimmesdale arasındaki yavaş yavaş alevlenen aşk, bir akşam doruk noktasına ulaşır ve atasözünde dendiği gibi iki aşık bir olunca samanlık seyran olur. Hester ile Arthur ev yerine aşk yapmak için samanlığı seçtiklerinde evdeki koyu tenli hizmetli, ki bu genç kadın Hester’in üst-beni, evin içine giren kırmızı bir kuş görür. Kırmızı kuş günahın, şehvetin ve aşkın habercisidir. Hizmetli küvete sıcak su doldurur ve samanlıkta yaşanan aşkı kutsayıp arındırmak için banyo yapar. Böylece kırmızı kuşun haber verdiği güçlü mesajları iki Hester açısından okuruz.


Bu arada Kırmızı Leke ise Hester’in kocasına ihanet ettiği ve gayri meşru bir çocuk doğurduğu için herkesin görebileceği bir biçimde giysilerinin göğüs kısmına işlenen kırmızı bir “A” harfidir. İşte bu A harfinin de birkaç anlamı vardır: İhanet (Adultry), Melek (Angel), Aristokratik, Otoriter (Authoritarian), Yapabilmek (Able) (cesaret). Hepsi de yukarıda yazdığım kırmızının sembolik anlamını yansıtmaktadır.


Üstelik filmin posterinde kullanılan renklere de dikkatinizi çekmek isterim.;) Bundan sonra roman okurken, film seyrederken, reklamlara bakarken ya da bulunduğunuz ortamlardaki renkleri incelerken, kırmızıyı başka bir şekilde okuyacağınıza eminim. Zevkli okumalar.


Prof. Dr. Meltem Kânoğlu

60 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page